V Praze jsme po téměř ročním složitém projednávání odhlasovali na zastupitelstvu novou vyhlášku o provozování hazardních her na území metropole. Vyhláška plošně zakazuje automaty, jak v hernách, tak v kasinech, a stanoví nulovou toleranci hazardu ve většině městských částí v Praze. Nebylo to vůbec jednoduché, protože jak známo vždy, když je na stole téma hazardu, objeví se spousta různých protichůdných argumentů, a samozřejmě je zde i velký vliv lobbistických zájmů.
Proč jsme se rozhodli pro plošný zákaz herních automatů? Cílem vyhlášky není eliminovat provozování hazardních her na území Prahy úplně, nechceme zavřít luxusní kasina, která navštěvují turisté a kde je přísná kontrola návštěvníků, ale chceme odstranit herny, které jsou ostudou Prahy. Našim cílem je především omezit negativní dopady hazardních her v jejich nejnebezpečnější podobě, hře na automatech, která patří z hlediska rizika vzniku závislosti k nejnebezpečnějším. Mnoho lidí, kteří podlehli gamblerství, končí v neřešitelných dluzích, v exekucích a doplácí na to často i celá rodina.
V Praze bylo dosud 101 povolených míst pro provozování kasina, v nichž podle zákona má převažovat živá hra, například ruleta s krupiéry nebo karetní hry. Když se ale podíváte do většiny z nich, zjistíte, že jsou to ve skutečnosti herny převlečené za kasina, a jsou v nich výhradně automaty. Taková „kasina“ obcházejí zákon umístěním živé hry v podobě tzv. kol štěstí nebo hry v kostky, ale podle informací od personálu tyto hry i kvůli absurdně vysoké vstupní sázce (10 tisíc Kč) nikdy nikdo nehraje. Právě tyto herny jsou útočištěm lidí, často na pokraji dluhové pasti, žádné turisty tam neuvidíte, a jsou spojena s kriminalitou. Takové herny existují jak v centru Prahy, tak na sídlištích, často blízko škol, metra a rozhodně nedělají Praze jako kulturní metropoli dobrou vizitku.
Schválení vyhlášky provázely argumenty, proč vlastně regulovat hazard. Není to zbytečné a neliberální? Vždyť se v důsledku zákazů jen více hráčů přemístí na internet nebo za hranice Prahy. Nejsem příznivcem absolutních zákazů, ale rozumná regulace nejnebezpečnějších činností s tím podle mého názoru není v rozporu, protože v celé řadě oblastí lidské činnosti máme zákony, které tyto činnosti regulují a tím pomáhají chránit lidský život a zdraví. Pokud regulace nepřestoupí rozumnou míru a jsou pro ni pádné argumenty, pak se domnívám, že je namístě. A to je příklad regulace hazardu. Pokud by měli pravdu kritici vyhlášky, museli by vystupovat stejně i proti zákonné regulaci, která však existuje v mnoha vyspělých zemí světa.
Nejrůznější statistiky prokazují, že omezení dostupnosti hazardních her má výrazně pozitivní dopad v oblasti negativních společenských jevů, jakými je patologické hráčství nebo neplatičství. Odborníci v oblasti adiktologie mluví jasně: Snížení dostupnosti nejrizikovějších forem hazardního hraní je nejefektivnější způsob, jak předcházet rozvoji závislostí a všech souvisejících negativních dopadů, které jsou s hazardním hraním spojeny. Právě automaty a výherní loterijní terminály představují svými charakteristikami – vysoká rychlost hry, četnost sázek, nízká společenskost, vysoká míra vzrušení při hraní a minimální míra dovednosti potřebná ke hraní – typ hazardní hry s nejvyšším potenciálem k rozvoji závislosti. Podobně hovoří i Výroční zpráva o hazardním hraní v České republice, kterou každoročně připravuje z pověření vlády Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti. Většina patologických hráčů v léčbě uvádí, že hlavní hazardní hrou vedoucí k rozvoji patologického hráčství byly technické hry, tedy hry na automatech. Podle aktuální statistiky společnosti M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky velkých firem, se za poslední tři roky snížil počet neplatičů v konkrétních městech, která výrazně omezila hrací automaty, a to až o desítky procent. Výzkumy v USA prokázaly, že ty státy, v nichž jsou přísné zákony omezující hazardní hry, mají o 70 procent nižší výskyt patologického hráčství v porovnání se státy, které takové zákony nemají.
Oponenti schválené vyhlášky pak vznášejí ještě argumenty finanční. Jak se říká: O peníze jde až v první řadě. Podle mě jsou zde ještě důležitější hodnoty, než jsou peníze, a že tyto hodnoty bychom měli upřednostnit. Navíc podle statistik zákaz herních automatů vedl v různých městech ke snížení neplatičství, a to i ve prospěch pokladny obcí. Protože však obava ze ztráty zdrojů z hazardu zněla od pražských městských částí velmi silně – financují totiž z peněz z hazardu kulturu, školství nebo sport – zavázali jsme se, že jim výpadek příjmů budeme z magistrátního rozpočtu kompenzovat.
Rozhodnutí Prahy zásadně omezit hazardní hry na území města je průlomové a věřím, že stejně jako v jiných městech v ČR se ukážou pozitivní důsledky. Zároveň bude kultivována Praha jako kulturní metropole, v níž mohou být luxusní kasina pro turisty, ale do níž nepatří herny připomínající hráčská doupata.
Zveřejněno: MF DNES 13.9.2020