Blog
Kratší i delší články s názory a komentáři k aktuálnímu dění.
Aktuality z Facebooku
Podle dostupných dat se neustále zhoršuje dostupnost bydlení nejen pro sociálně slabé skupiny obyvatel, ale i pro střední vrstvy. ČR bohužel patří mezi státy EU k zemím s nejméně dostupným bydlením pro naše občany. Proto jsme v Senát Parlamentu ČR založili podvýbor pro bydlení a v úterý 1.4. s Jan Holásek - senátor za Hradecko a Eva Rajchmanová, senátorka za Hodonínsko, Kyjovsko a Veselsko pořádáme ve spolupráci s výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Kulatý stůl „Aktuální témata pro řešení dostupného bydlení“. Pozvali jsme zástupce ministerstev, obcí, bankovního sektoru, developerů, bytových družstev, neziskových organizací, NERVu a další odborníky.
Co konkrétně budeme řešit?
👉 Zákon o podpoře bydlení, který je teď bouřlivě diskutován v Poslanecké sněmovně a který by měl přinést pomoc sociálně slabým.
👉 Dostupné družstevní bydlení, které by pomohlo střední vrstvám obyvatel dosáhnout na cenově dostupnější bydlení.
Situace s bydlením v ČR je naprosto neúnosná, proto chceme udělat všechno pro zvýšení dostupnosti bydlení 🏡🏘🙏
🙂 Mám radost, že výstava infografik s názvem Role školy v podpoře duševního zdraví, kterou pořádala nezisková organizace Society for All v předsálí Jednacího sálu Senát Parlamentu ČR a nad kterou jsem převzala záštitu, se setkala s tak velkým ohlasem.
V následujících týdnech bude výstava k vidění postupně v Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky a na Magistrátu Praha.eu. O zapůjčení výstavy projevily zájem také některé pražské městské časti a mimopražské školy a školská zařízení.
Děkuji také senátorkám a senátorům, kteří výstavu navštívili za pozitivní ohlasy a podporu tohoto projektu 🙏
Video v komentáři ⬇️
Dnešní zasedání zastupitelstva Praha.eu je opravdu bouřlivé a bude nepochybně dlouho až do noci. Navrhováno je spoustu mimořádných bodů, třeba týkající se Pražských služeb nebo podezřelé dražby Soukupových nemovitostí v Braníku.
Navrhla jsem zařadit do programu 2 aktuální body:
👉 Připravovanou vyhlášku o hluku. Dostala jsem spoustu stížností, že obtěžování obyvatel nadměrným hlukem z akcí vyhláška vůbec neřeší. Naopak, umožnuje prolamovat i dobu nočního klidu. Vyhlášku by měl Magistrát úplně předělat!
👉 Informace, jak Dopravní podnik hlavního města Prahy řeší výsledky hloubkového auditu za 8 let, z něhož vyplynuly škody a podezřelé transakce ve stovkách miliónů a miliardách. Alarmující navíc je, že se dosud DPP nepřihlásil v kauze Dozimetr jako poškozený. V červnu to budou 3 roky od zatýkání a byla podána obžaloba k soudu, ale DPP se tváří, že se ho to netýká. Vůči nikomu ani nebyla vyvozena odpovědnost. Tímto přístupem se ztrácejí obrovské veřejné prostředky.
Doufám, že to zastupitelé podpoří 🙏
V Senát Parlamentu ČR se chystáme na projednávání velmi sledované novely zákona o Česká televize a Český rozhlas Plus. Návrh, který byl schválen v Poslanecké sněmovně zvyšuje koncesionářské poplatky, ale bohužel neobsahuje posílení kontroly nad hospodařením ČT a ČRo.
👍 Proto jsme jako senátoři předložili změnu Ústavy, která konečně zavede kontrolu nad hospodařením veřejnoprávních médií ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu. Mluví se o tom velmi dlouho, ale dosud se to neprosadilo. NKÚ může kontrolovat hospodaření jen se státním majetkem, ale televizní a rozhlasové poplatky platí lidé přímo, nejdou přes státní rozpočet, takže podle Ústavy zatím NKÚ tuto kontrolu provádět nemůže.
👍 Pokud mají občané a podnikatelé platit médiím veřejné služby poplatky, musí být tyto prostředky pod dostatečnou kontrolou. Je to dlouhodobý požadavek veřejnosti a je to i součástí vládního prohlášení.
🙂 Mám radost, že se pod tento návrh podepsalo 37 senátorů ze všech senátorských klubů. Věřím, že se nám podaří tuto důležitou změnu prosadit a že to zvýší transparentnost hospodaření médií veřejné služby 🙏
Zde je návrh změny Ústavy a podepsaní senátoři ⬇️
Dnešní jednání garančního výboru pro veřejnou správu Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky o zákonu o cestovním ruchu, který zřizuje registr e-Turista, "nezklamalo".
Přednesla jsem, co všechno je v zákoně špatně:
❌️ Zákon zavádí "Velkého bratra". Ministerstvo pro místní rozvoj bude shromažďovat 6 let osobní údaje všech hostů, kteří se na území ČR ubytují v hotelu, penzionu nebo přes on-line platformy typu Airbnb. Takto stát bude centrálně hlídat, kdo, kde, kdy a s kým se ubytovává.
❌️ Zákon odporuje nařízení EU, protestuje proti němu ombudsman i Úřad pro ochranu osobních údajů.
❌️ Problémy s Airbnb nejenže zákon neřeší, ale dokonce legalizuje bez omezení přeměnu bytů v hotely bez povolení a na úkor obyvatel bytového domu, i tehdy je-li to protiprávní.
Všechny výhrady byly v uplynulých týdnech široce publikovány. Na sociálních sítích i v médiích je masivně kritizována snaha zřídit Velkého bratra.
Kdybyste mysleli, že přítomný ministr Petr Kulhánek ze Starostové a nezávislí • STAN bude na výhrady reagovat, tak se mýlíte. Nic nevysvětlil, vlastně vůbec nereagoval. Stejně tak nereagoval ani na stížnosti obyvatel, ze spolku Snesitelné bydlení v centru Prahy, kteří dnes na výboru popisovali, jak vážné problémy, včetně bezpečnostních, jim Airbnb způsobuje.
My se ale nevzdáváme, proces schvalování není zdaleka u konce. Příští týden bude o zákonu jednat Poslanecká sněmovna a pak případně Senát Parlamentu ČR. Jako senátorka chci udělat vše pro to, aby takto špatný zákon schválený nebyl. Držte nám palce 🙏
Názory a komentáře
Kulatý stůl Aktuální témata pro řešení dostupného bydlení v Senátu

Výstava o životě a dílu George Orwella

Jak zajistit bezpečí klientských peněz v advokátní úschově?
IV. ročník Filmový festival Nezlomní a obětovaní zahájen
Pochybení ohledně zakázky na II. etapu metra D
Nutnost nezávislého odborného posouzení průběhu zadávacího řízení metra D
Dopis ministrovi pro místní rozvoj
